Inovované vertikální šrotovníky HS - high performance systém 200kg/KW/hod
Patentované snímání a regulace zatížení load-sensing.
HIMEL CZ s.r.o.
Tyršova 16, 664 34 Kuřim
Česká republika
Tel.: +420 541 231 644
+420 541 231 645
Mobil: +420 777 747 617
E-mail: info@himel.cz
Je evidentní, že momentální situace v realizačních cenách zemědělských produktů ve vztahu k ostatním finančním tokům se v mnoha podnicích přesouvá do záporných čísel.
Pokud se ve stávající legislativě a dotační politice musíme takříkajíc smířit s podmínkami, které jsou více či méně již nastaveny, nezbývá, než se snažit o dosažení úspor na vstupu do celého řetězce.
Vzhledem k současné situaci v oblasti zemědělské prvovýroby zůstává jednou z cest ke zlepšení ekonomiky podniku vlastní výroba krmných směsí. Tento fakt je v současném období umocněn potřebnou eliminací rizik při obchodování s obilovinami.
V úvodu byl zmíněn termín „krmivářský projekt“.
Pod tímto názvem je ukryta část konzultační a poradenské činnosti poskytované zdarma potencionálnímu investorovi. Podle specifických požadavků zákazníka (zájemce o tento servis) je zpracován individuelní návrh vlastní výroby krmných směsí.
Celá nabídka je pak řešena jednak v technické rovině (tzn. specifikace potřebné technologie pro mísírnu směsí včetně cenových relací a ekonomické návratnosti celé investice) a v další fázi kompletním výživářským servisem.
Prvně jmenovaná problematika je každodenní pracovní náplní techniků firmy HIMEL. Zoo-technickou stránku pak zpracovávají specialisté renomovaných tuzemských krmivářských firem, se kterými dlouhodobě spolupracujeme.
Podle specifických požadavků zákazníka (investora) lze realizovat „na míru“ technologické linky-mísírny o výkonech 0,3 – 10 tun/hod., a to od manuální obsluhy až po plně automatizovaný provoz.
Široký sortiment a dlouhodobé zkušenosti s budováním malých mísíren přivedli technology k následujícímu řešení: Vzhledem k tomu, že jde o menší výrobny krmných směsí, měl by budoucí uživatel, a to nejen z finančních důvodů, vsadit na jednoduchost. Co se týká finanční dostupnosti těchto technologií, je třeba mít na paměti především kvalitu a životnost ve vztahu k návratnosti celé investice. Je pak s podivem, že se některé podniky disponující technikou a mechanizací vesměs západoevropské či americké provenience orientují při výběru technologie mísírny na mnohdy až podezřele levné východoevropské produkty určené spíše pro kovo-zemědělce.
Za optimální považujeme jednoduchou šaržovou mísírnu, kde jsou do finální krmné směsi k vlastním obilovinám zapracována doplňková krmiva, resp. bílkovino-vitamínové koncentráty nakoupené od komerčních výrobců. Hlavním důvodem tohoto řešení je snazší organizace výroby, především ve vztahu k současně platné legislativě a nižší náklady na realizaci mísírny. Část rizik při vlastní výrobě směsí v podnicích zemědělské prvovýroby je pak přenesena na dodavatele /výrobce/ doplňkových krmiv.
Dalším prvkem, který ovlivňuje efektivnost vlastní výroby směsí, je přesný a neustálý přehled o tom, co je zkrmováno v souladu s kvalitní výrobou, optimalizací a efektivním sestavením receptur.
Podle vyhodnocení doposud realizovaných mísíren je úspora při výrobě směsí přímo v zemědělském podniku nebo soukromé farmě tvořena především těmito hlavními ukazateli:
Zkvalitněním organizační struktury výroby a optimalizací výše uvedených parametrů dává uživatel vlastní mísírny záruku prokazatelně rychlé návratnosti celé investice (v průměru max. 2 roky).
Závěrem lze tedy konstatovat, že v současných podmínkách nízké rentability živočišné výroby a realizačních cenách při prodeji obilovin nejsou malé mísírny pouhým trendem, nýbrž racionální investicí ke zvýšení prosperity podniku.